Datum: 15.01.2019

Titulek: Re: Může ježek chytit lidské nemoci.?

za celou dobu co chovám ježky jsem se s přenosem respiračních onemocnění nesetkala, ale pokud jsem nemocná eliminuji mazlení. Při manipulaci s ježkem dbám, abych měla čisté ruce a ježka mám v ruce jen po dobu nezbytně nutnou, jen abych jej zkontrolovala. Po nemoci mu vše vynahradím :)

Přeji brzké uzdravení

Datum: 08.01.2019

Vložil: Klára

Titulek: Boule u nožky

Dobrý den, prosím Vás, vzala jsem si asi tři měsíce zpátky holčičku ježečka ze špatných podmínek, byla vyhublá a opravdu špinavá. Po měsíci se dostala zase do kondice a vypadala v pořádku, tak jsem jí po měsíci zkusila připustit. Vypadá to, že se vše povedlo, staví si hnízdo a dost se změnila i v chování. Připouštěla jsem jí 10.12., takže by každou chvíli měla rodit.
Ale Přes Vánoce jsem byla pryč a rodiče, kteří mi jí hlidali jí pustili určitě jenom proběhnout a do ruky jí nebrali. Když jsem se včera vrátila a vzala si jí, měla u přední levé nožky velkou bulku, mám o ní opravdu strach. Může to být i něco jiného než nádor?

Datum: 08.01.2019

Titulek: Re: Boule u nožky

Dobrý večer,

samozřejmě, že se může jednat i o jiné věci než je nádor. Ježeček se mohl zranit, někde spadnout, zranit se a následně se mohl vytvořit otok. Nebo se také může jednat o zánět. Napadá mě také, že si mohl kolem nožičky omotat vlas či nit a ta mohla způsobit zaškrcení a otok.
Pokud by se připouštění povedlo, měla by samice dnes 28. den březosti, takže by měla týden do termínu.
Osobně bych vzala samici co nejdříve k veterináři a zkonzultovala s ním komplexní stav samice a domluvila se na nejvhodnějším řešení. Nevím odkud jste, ale podívejte se do sekce chov - veteriny a pokud byste nenašla veterinu blízko Vás napište nám na klubový email a budeme se Vám snažit pomoci.
Hodně štěstí

Datum: 09.01.2019

Vložil: Klára

Titulek: Re: Re: Boule u nožky

Dobrý den, tak jsem zajela k naší veterinářce a ta mi řekla, že je to "jen" Lymfom, že jí mužů nechat porodit a postarat se o mláďatka a pak jí to odoperuje. Děkuji moc za radu.

Datum: 15.01.2019

Titulek: Re: Re: Re: Boule u nožky

Nemáte vůbec za co, přeji Vám a samičce hodně štětí. Budu držet palce ať je vše v pořádku.

K.M.

Datum: 04.01.2019

Vložil: Míša

Titulek: Padání bodlin

Dobrý den. Ježečka máme doma již přes rok. Začali mu padat bodliny. Někdy je to i 20 denně.. U veterináře jsem s ním byla. Dostala jsem přípravek do koupele na suchou kůži a také kapky za krk na odčervení.. Suchou kůži už moc nemá ale bodliny mu padají stále i po dvou týdnech. Nevšimla jsem si že by se ježeček škrábal.. Nejsem si jistá, jestli by to nemohlo být třeba nevhodnou stravou..

Datum: 05.01.2019

Titulek: Re: Padání bodlin

u padaní bodlin v takovémto rozsahu se nejedná jen o suchou kůži. Onemocnění mohou být dvojího typu - parazitární (roztoči, svrab) a nebo plísňové. Veterinář dal ježečkovi podle Vašeho popisu Stronghold právě proti parazitům. Bohužel ale koupat ježka po aplikaci Strongholdu není dobré, velmi se tak snižuje účinek léčby, takže koupele na suchou kůži jsou spíše kontraproduktivní. Kdybyste totiž nekoupali a léčba by nezabírala, mohli byste vyloučit parazitární onemocnění a nasadit léčbu proti plísňovému onemocnění.
Každopádně je důležité, aby veterinář provedl seškrab z kůže a poslal jej na kultivaci, ta potrvá tak kolem 3 týdnů, dle mé zkušenosti. Poté se nasadí nejvhodnější léčba. Plísně se léči buď to Imaverolem - s ním má co se rychlosti týče velmi dobré zkušenosti, ale nedoporučuje se používat dlouhodobě - ukládá se v játrech. Dále Malaseb šamponem - ten je skvělý a dá se využívat dlouhodobě. Také se ale stále může jednat o parazitární onemocnění, jen se díky koupelím nedostavil efekt (správně by měl vzít veterinář vzorek a podívat se na něj pod mikroskopem, zda uvidí vajíčka zákožky či jiného parazita - tento test ale také není 100 %).
Pokud byste se chtěla blíže informovat, napište nám na klubový email či na můj soukromý, který na webu naleznete. Tato sekce slouží primárně pro dotazy ohledně fungování klubu a proto ji kontrolujeme méně.
Držím palce!

Datum: 28.12.2018

Vložil: Eliska

Titulek: Strup

Dobry den, poridili jsme si jezka a udelal se mu u zadni nozicky u konce bodlin, skoro u zadecku takovy vetsi strup. Nevim jestli stim mam bezet k veterinari. Nikde jinde strupy nema. Dekuji

Datum: 05.01.2019

Titulek: Re: Strup

může se jednat o tzv. strupovitost, která se vyskytuje u mláďat, tady by stroupků bylo více a tento problém většinou sám odezní a nevyžaduje léčbu, pouze ve výjimečných případech. Spíše to vidím na poranění a následné vytvoření strupu. Pokud je místo klidné, bez otoku a výtoku a pěkně se hojí není určitě důvod k panice.

Datum: 24.12.2018

Vložil: ltonViago

Titulek: Hi everyone. I need to help

I am ltonser. I need help. What can i do it?