Tato poradna slouží pouze pro dotazy na fungování KCHJ.

Datum: 08.12.2018

Vložil: Lenka

Titulek: Nejí nic jineho než granule

Dobrý den, chtela bych se zeptat, můj ježek nechce jist ani červy ani nic jineho, jen granule, je to nejaky problém? Nebo nějaká rada jak do nej treba ty červy dostat? Dekuji

Datum: 10.12.2018

Vložil: KCHJ - Kateřina Mičkeová

Titulek: Re: Nejí nic jineho než granule

Dobrý den,

řešili jsme se naší samičkou stejný problém. Než jsme si pro ni přijeli její chovatelé ji dali najíst a bohužel se nám po cestě pozvracela. Od té doby nám odmítala jíst červy, cvrčky, atd. Zkoušeli jsme téměř vše a nic nezabíralo. Jak krmit z ruky, zabít červa předem. Poté se k nám dostali granule Atelerix, sice nejsou svým složením pro ježky úplně vhodné, ale obsahují sušené červy. Tak jsme je za tímto účelem koupili. A naše Babetka se vrhla i právě na červy. Sušený hmyz musí být ježečkovi podáván opravdu v malém množství, hrozí totiž perforace střev, tak prosím opatrně. Tak jsme ji naučili na tyto červy a poté nám už začala krásně papkat i živé. Od té doby nemá červů dost :)

Držím palce!

Datum: 07.12.2018

Vložil: Tereza

Titulek: Strach

Dobrý den, měla jsem 3,5 ročního ježka, který se choval suprově. Byl hodně aktivní a pořád běhal, jenže včera když jsem šla spát, tak jsem si všimla, že jen tak leží v kleci a to bylo divný, protože vždy leží v domečku ( opravdu vždy, bez výjimky ) a když jsem ho dala do domečku, byl úplně bezvládný a vůbec se nebránil ( normálně vždy chvíli protestuje ). Myslela jsem si, že mu něco je, nebo je příliš unavený, ale když jsem se ráno probudila a chtěla jsem s ním jít k veterináři, byl mrtvý. Můžu se zeptat, co to tak mohlo způsobit? Myslela jsem si, že to nebude stářím, protože jsem si myslela, že ježci se dožívají vyššího věku.

Datum: 10.12.2018

Vložil: KCHJ - Kateřina Mičkeová

Titulek: Re: Strach

Dobrý den,

přesnou příčinu problému odhalí pouze pitva ježečka. Ale podle chování, které jste popsala by se mohlo jednat o mrtvici, či náhlou srdeční příhodu. Bohužel, ani tyto nemoci se ježkům nevyhýbají. Většinou mají náhlý průběh.
Držte se, i tak jste ježečkovi dala krásný dlouhý život.

Datum: 06.12.2018

Vložil: Lucie Svobodová

Titulek: Špatně chodí

Dobrý den,
můj ježek poslední dobou málo pije, špatně chodí, má suchou kůži a na uších a obličeji má podle mě plíseň, tedy aspoň tak to vypadá. Myslím si, že by to mohl být svrab, ale nejsem si jistá. Kdybych měla pravdu a doopravdy to byl svrab jak by se to dalo léčit?

Datum: 06.12.2018

Vložil: KCHJ - Kateřina Mičkeová

Titulek: Re: Špatně chodí

Dobrý den,

svrab způsobuje parazit - zákožka svrabová, která může být přenosná i na člověka - především u jedinců s nižší imunitou. Většinou se projevuje právě suchou až šupinatou kůží a velkou svědivostí. Je potřeba vzít ježečka k veterináři, který vezme ježečkovi seškrab z kůže - vyšetří jej pod mikroskopem. Pokud najde zákožku nasadí léčbu Strongholdem. Ježečkovi se kápne za krk. Aplikaci bych doporučila opakovat dvakrát, aby se zamezilo navrácení onemocnění. Tato léčba není oproti jiným veterinárním úkonům finančně náročná cca kolem 300 Kč.Prosím, dejte si pozor aby lékař nepoužil přípravek s účinnou látkou Ivermectin - po aplikaci této látky byly zaznamenány i případy úhynu ježečka.
Pokud vyšetření vzorku pod mikroskopem neprokáže zákožku je na zvážení odeslání na kultivaci (kvůli možným plísňovým onemocněním, které se projevují stejným způsobem).
Zdravotní stav zvířete ale komplexně konzultujte s veterinárním lékařem.
Ať vše dobře dopadne!
Kateřina Mičkeová
Revizní komise KCHJ

Datum: 01.12.2018

Vložil: Anežka

Titulek: Ježek najednou přestal žrát

Dobrý den, rádi bychom vás poprosili o pomoc. Na konci září jsme našli ježka, celou dobu jedl granule, konzervy, červy, atd. Přibral a nyní má 600-700g. Rozhodli jsme se, že ho nyní uložíme do chladu, aby usnul. Jsou to ale již 3 dny a ježek nic moc nejí... Bojíme se, zda mu něco není a zda ho tedy můžeme uložit k spánku. Pokládáme si otázku, zda on sám se již ukládá k spánku, (i přesto, že není v chladném prostředí) a nebo mu něco není a zda to tedy máme řešit. Děkujeme za rady či názor. Anežka G

Datum: 03.12.2018

Vložil: KCHJ - Kateřina Mičkeová

Titulek: Re: Ježek najednou přestal žrát

Dobrý den,
doporučili bychom Vám kontaktovat Záchrannou stanici hl. m. Prahy, kde ročně přijmou desítky ježků a v tomto směru s nimi mají velmi bohaté zkušenosti, popřípadě jinou se záchranných stanic na území ČR. Bohužel, takto se velmi těžko posuzuje, zda se ježek ukládá k zimnímu spánku sám či opravdu něco není v pořádku. My se s hibernací setkáváme také, ale je pro nás nechtěná a nežádoucí takže ihned ježečky probouzíme a zahříváme. Setkala jsem se ale i s názorem, že pokud se ježek (teď mluvím o pygmy ježkovi) neprobere z hibernace dostatečně může být apatický a ztratí chuť k jídlu.
Držíme palce a děkujeme, že jste pomohli ježečkovi nabrat potřebné gramy a nabídli mu pomocnou ruku!

Datum: 01.12.2018

Vložil: Filip Dědič

Titulek: Nechce jíst

Dobrý den,
Byl jsem s mojim ježkem starým asi 1,5 roku na veterine kdy mu byly zjisteny zacpané střeva a dostal dvě injekce a na léčbu antibiotika a olej ...oboje mu uz dva dny dávám ale furt nechce jíst. Je to uz 2 den a bojím se aby vydržel tak dlouho bez jídla. Nemáte nejakou užitečnou radu prosím ? Děkuji

Datum: 03.12.2018

Vložil: KCHJ - Kateřina Mičkeová

Titulek: Re: Nechce jíst

Dobrý den,
doporučili bychom Vám dát ježečkovi čas a řídit se léčbou, co nastavil veterinář. Popřípadě kontaktujte klubovou veterinářku MVDr. Janu Tesařovou na čísle +420 605 843 910, s ježky má velmi bohaté zkušenosti a mohla se třeba již potkat s obdobným případem.
Držíme palce!

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek