Tato poradna slouží pouze pro dotazy na fungování KCHJ.

Datum: 02.10.2018

Vložil: Ilona

Titulek: Poraďte prosím

Dobrý den, na zahradě jsme našli 6 ježků vážili od 9 do 13dkg týden předtím jsme našli přejetou jejich matku. Již je máme měsíc ti nejmenší přibrali pouze 2-3dkg. Jsou vitální dobře žerou přesto jeden z nejmenších po 14 dnech ze dne na den zemřel a teď další z nejmenších je najednou apatický a moc nežere. Nevíme si rady proč přibírají tak málo a to jak najednou umřel. 3 větší mají těsně pod 20dkg. Děkuji Ilona.

Datum: 13.10.2018

Vložil: Lucie Ježková Bubáková

Titulek: Re: Poraďte prosím

Dobrý den, doporučila bych Vám granule royal canin mother and baby také zhophobasy (tlusté červy ve zvěrimexu k dostání) jsou velmi tuční. Ježeček mohl zemřít hned z několika důvodů mohl mít nějaké vrozené onemocnění, mohl být nejslabší ostatního odstrkovali od jídla apodobně. Mohl být podchlazený. Držím pěsti

Datum: 16.09.2018

Vložil: Beáta Kopková

Titulek: Suchá pokožka?

Dobrý večer, mám ježečka asi 1,5 měsíce... Máme dvoupatrový dům, Máček je nahoře u mě v pokoji a já ho vždycky donesu dolů za zbytkem rodiny, ať si na nás zvyká... Problém je, že když je dole delší dobu, tak se začne vždycky škrábat po cca 30-45 minutách... Jakmile ho vrátím do pokoje, tak se škrábat přestává... Dnes se z jeho bodlinek začaly sypat šupinky (připomínali lidské lupy) a já nevím, co mám dělat... Poradíte mi prosím?¨
Předem děkuji Kopková

Datum: 24.09.2018

Vložil: Kašáková Veronika

Titulek: Re: Suchá pokožka?

Dobrý večer, p. Kopková,
otázka může být, jestli máte v domácnosti ještě nějaké další zvíře. To, že se ježek přestane škrábat, když je zase zpátky v ubikaci, může znamenat podle mě i to, že ho dráždí nějaká látka. Třeba můj ježek jednou takto reagoval na koupání v dětském oleji. Bylo mi to doporučeno i jako proti těm "lupům" jak říkáte. Ale mu to naprosto nevyhovovalo.
Ještě by to pro něj mohlo být docela stresující, pokud jde třeba z ruky do ruky a mohl by být unavený a tohle mít jako reakci. Ale asi bych spekulovala, pomohlo by asi video.

Pokud se Vám ježek loupe a není to nijak hektické, nevypadávají mu ve velkém množství bodlinky, tak staří, když do mističky (nebo já jsem to dělala v umyvadle) napustíte trochu příjemné vody a zakápnete olivovým či přírodním lněným olejem. Ježkovi by voda měla být pouze po bříško.
Je potřeba se vyvarovat tomu, aby se mu dostala voda do oušek, očí a čumáčku. Moc se mu ve vodě líbit nebude, ale pomůže mu to se suchou pokožkou. Také pomáhá odvar z heřmánku a vývar z vloček - ten jediný jsem nikdy nezkoušela. Pak ježka opatrně vysušit, aby neprostydnul.
Snad Vám to pomůže. A pokud by se to nelepšilo, tak navštivte odborné veterinární pracoviště kvůli stěrům na parazity a plísně. V lepším případě dostanete Stronghold pro koťata a ten mu co 2-3 týdny kápnete (1 kapičku) za hlavičku. Stronghold vysušuje rovněž pokožku a tak je dobré po třeba 3 dnech udělat výše popsanou olejovou lázeň :)
S přátelským pozdravem Kašáková

Datum: 12.09.2018

Vložil: Sis

Titulek: Nemocný ježek bělobřichý

Dobrý den, mám ježčí holku cca 1 rok a přestala jíst a pít, během 2 dnů úplně zhubla ,a když se postaví na nohy tak ihned spadne na bok , snaží se udělat pár kroků a zase spadne. Chtěla bych poprosit o radu jak jí donutit aby se napila nebo najedla, snažila jsem se jí dát napít stříkačkou ale bojím se abych ji neudělala něco s pusou a sama jí otevřít nechce.

Datum: 24.09.2018

Vložil: Kašáková Veronika

Titulek: Re: Nemocný ježek bělobřichý

Dobrý den,
na Vašem místě bych okamžitě vyhledala odbornou veterinární pomoc. Pokud ježek není dva dny, je něco zle. Mžete se obrátit s akutními dotazy na naši klubovou specialistku : MVDr. Jana Tesařová
tel.: +420 605 843 910

Může se jednat o malý problém ale i o problém, který není vidět a nezahájí-li se rychle pomoc, mže být pozdě.
Přeji, ať se Vám to podaří. Budu i ráda za napsání, jak Vám to dopadlo.
S přátelským pozdravem
Kašáková

Datum: 02.09.2018

Vložil: Natalie Singrová

Titulek: Ježek Bělobřichý

Dobrý den,
mohla bych se zeptat jestli se snese ježek s křečíkem džungarským v jednom terariu.
Předem děkuji za odpověď

Datum: 24.09.2018

Vložil: Kašáková Veronika

Titulek: Re: Ježek Bělobřichý

Dobrý den, p. Singrová,
určitě nedoporučujeme. Může dojít k útoku ježka na křečka, protože ježek potřebuje svůj prostor a bude si ho i hájit. Další problém nastane s parazity a kožními problémy.
Jsou to oba zvířata jiného druhu, ježek potřebuje svůj klid a je aktivní v noci, neměl by mít v ubikaci předměty o které by se mohl poranit a většina hraček a průlezek, které jsou určené křečkovi jsou pro ježka nebezpečné. Oba mají jiné stravovací návyky a je to bohužel i proto neslučitelné.
S přátelským pozdravem Kašáková

Datum: 11.07.2018

Vložil: Jirka

Titulek: Prosím o radu

Zdravím Vás. Prosil bych o radu či vysvětlení. Mám doma už přes 3 roky ježečka Bífiho. Celé tři roky mu dávám vše co by dostat měl. Žije v bedničce přibližně 80x140 na honlinách brané od truhláře, jídelníček mám kvalitní. No z ničeho nic strašně zhubl, začal daleko míň jíst i pít, a hlavně se celý jakoby v zádech divně prohnul (je zhrbený) nevíte co se děje? A je možné že se spolu s mím nejlepším parťákem brzo rozloučíte na posled :( ?

Datum: 13.07.2018

Vložil: KCHJ - Kateřina Mičkeová

Titulek: Re: Prosím o radu

Dobrý den,
hubnutí, nechuť k jídlu, nebo pokud ježeček přestane jíst úplně, může mít mnoho příčin. V první řadě bych Vám doporučila abyste se podíval ježečkovi na zuby a zkontroloval ústní dutinu. Ježci poměrně dost trpí na nejrůznější záněty dásní apod. Nevím jestli používáte napáječky a jak často dáváte granule, ale v těchto případech může dojít také poměrně k výraznému opotřebování chrupu i dokonce ke ztrátě zubů. Oba tyto jevy by mohli souviset s nižším příjmem potravy. Z Vaší zprávy jsem pochopila, že ježek jí, ale v menším množství. Myslím si tedy, že to prohnutí, které popisujete souvisí s nedostatkem potravy.
Ve vašem případě bych určitě s ježečkem zašla co nejdříve k vhodnému veterináři. Podívejte se do sekce chov a následně podsekce veteriny.
Přeji Vám a Bifímu hodně štěstí a držím palce

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek