Tato poradna slouží pouze pro dotazy na fungování KCHJ.

Datum: 09.01.2019

Vložil: Klára

Titulek: Re: Re: Boule u nožky

Dobrý den, tak jsem zajela k naší veterinářce a ta mi řekla, že je to "jen" Lymfom, že jí mužů nechat porodit a postarat se o mláďatka a pak jí to odoperuje. Děkuji moc za radu.

Datum: 15.01.2019

Titulek: Re: Re: Re: Boule u nožky

Nemáte vůbec za co, přeji Vám a samičce hodně štětí. Budu držet palce ať je vše v pořádku.

K.M.

Datum: 04.01.2019

Vložil: Míša

Titulek: Padání bodlin

Dobrý den. Ježečka máme doma již přes rok. Začali mu padat bodliny. Někdy je to i 20 denně.. U veterináře jsem s ním byla. Dostala jsem přípravek do koupele na suchou kůži a také kapky za krk na odčervení.. Suchou kůži už moc nemá ale bodliny mu padají stále i po dvou týdnech. Nevšimla jsem si že by se ježeček škrábal.. Nejsem si jistá, jestli by to nemohlo být třeba nevhodnou stravou..

Titulek: Re: Padání bodlin

u padaní bodlin v takovémto rozsahu se nejedná jen o suchou kůži. Onemocnění mohou být dvojího typu - parazitární (roztoči, svrab) a nebo plísňové. Veterinář dal ježečkovi podle Vašeho popisu Stronghold právě proti parazitům. Bohužel ale koupat ježka po aplikaci Strongholdu není dobré, velmi se tak snižuje účinek léčby, takže koupele na suchou kůži jsou spíše kontraproduktivní. Kdybyste totiž nekoupali a léčba by nezabírala, mohli byste vyloučit parazitární onemocnění a nasadit léčbu proti plísňovému onemocnění.
Každopádně je důležité, aby veterinář provedl seškrab z kůže a poslal jej na kultivaci, ta potrvá tak kolem 3 týdnů, dle mé zkušenosti. Poté se nasadí nejvhodnější léčba. Plísně se léči buď to Imaverolem - s ním má co se rychlosti týče velmi dobré zkušenosti, ale nedoporučuje se používat dlouhodobě - ukládá se v játrech. Dále Malaseb šamponem - ten je skvělý a dá se využívat dlouhodobě. Také se ale stále může jednat o parazitární onemocnění, jen se díky koupelím nedostavil efekt (správně by měl vzít veterinář vzorek a podívat se na něj pod mikroskopem, zda uvidí vajíčka zákožky či jiného parazita - tento test ale také není 100 %).
Pokud byste se chtěla blíže informovat, napište nám na klubový email či na můj soukromý, který na webu naleznete. Tato sekce slouží primárně pro dotazy ohledně fungování klubu a proto ji kontrolujeme méně.
Držím palce!

Datum: 28.12.2018

Vložil: Eliska

Titulek: Strup

Dobry den, poridili jsme si jezka a udelal se mu u zadni nozicky u konce bodlin, skoro u zadecku takovy vetsi strup. Nevim jestli stim mam bezet k veterinari. Nikde jinde strupy nema. Dekuji

Titulek: Re: Strup

může se jednat o tzv. strupovitost, která se vyskytuje u mláďat, tady by stroupků bylo více a tento problém většinou sám odezní a nevyžaduje léčbu, pouze ve výjimečných případech. Spíše to vidím na poranění a následné vytvoření strupu. Pokud je místo klidné, bez otoku a výtoku a pěkně se hojí není určitě důvod k panice.

Datum: 24.12.2018

Vložil: ltonViago

Titulek: Hi everyone. I need to help

I am ltonser. I need help. What can i do it?

Datum: 23.12.2018

Vložil: Luna12

Titulek: Drbe se

Dobrý den, prosím o radu.
Včera jsem si přivezla Ježka Bělobřichého (samičku) je stará několik týdnů. Ale někdy se drbe není to tak častý jen někdy se podrbe. Jednou při jídle se taky podrbala ale to jen jednou. Ale stejně si nejsem jistá jestli nemá svrab.

Titulek: Re: Drbe se

jestli se jedná o svrab Vám poví na 100 % pouze veterinář, který provede seškrab z kůže a zvolí vhodnou léčbu. Nemusíte se bát, nejde o nic hrozného (přenos může být např. z nevhodné podestýlky či jiného zvířete), bohužel ale je nákaza svrabem poměrně běžná, léčba také není nijak nákladná - u ježků se svrab léčí Strongholdem.

Datum: 08.12.2018

Vložil: Lenka

Titulek: Nejí nic jineho než granule

Dobrý den, chtela bych se zeptat, můj ježek nechce jist ani červy ani nic jineho, jen granule, je to nejaky problém? Nebo nějaká rada jak do nej treba ty červy dostat? Dekuji