Titulek: Re: Špatně chodí

ve Vašem případě bych ihned navštívila veterináře. Bohužel nepíšete, čím samici krmíte. Mohlo by se tedy jednat o "banality" spojené s nevhodnou stravou a např. nedostatkem vápníku, ale i neurologické poruchy či zlomeniny, poranění apod. Ze zkušeností a veterinárních rad, které jsem za dobu chovu dostala si nemyslím, že by se jednalo o WHS. S tou se setkáváme v pokročilém věku.

Vložil: Jezek123

Titulek: Re: Re: Špatně chodí

Ježka krmím červami

Datum: 21.01.2019

Vložil: Lucie

Titulek: Divné pohyby

Můj ježek se chová se nezvykle

Datum: 20.01.2019

Vložil: Terka

Titulek: Ježek nejí, nepije, spi i v noci

dovezli jsme si s přítelem domu mládě (samičku) jezecka. Samička nám nejí, nepije, v podstatě ze sebe nic nevylučuje a pořad jen spi. Přes den (typicky) a i v noci. V domečku má dečku i čepici v které muže spinkat, ale stejně není vůbec aktivní. Krmivo jsem ji dávala atelerix se susenymi červy a ty si dala pouze když jsme ji dovezli domu a to jedla poměrně delší dobu. Od te doby zradlo neviděla (je to už přes jeden cely den).
Nevíte, jestli je to u mláďat normální, nebo zda ji něco není? Děkuji za odpověď

Datum: 21.01.2019

Titulek: Re: Ježek nejí, nepije, spi i v noci

opravdu takovéto chování normální není. Napadají mě dvě možnosti na základě informací, co jste mi poskytla.
Bohužel nevím, jestli jste na ježečka sahali a kontrolovali jej. Zaprvé mě napadá hibernace. Sedělo by na to nestandardní chování samičky. Při hibernaci ježci upadnou do hlubokého spánku, omezí energetický výdej, čerpají tedy z tukových zásob a sníží se jim tepová frekvence. Tudíž ježci vůbec nevylézají, ani na potravu. V tomto případě je ježečka nutné co nejrychleji zkontrolovat, při hibernaci by byl studený a apatický. Je nutné jej zahřát a opravdu dobře ho z tohoto stavu probrat.
Jako druhá možnost mě napadá perforace střev, v souvislosti s podávaným krmivem. Ježkům totiž nesmí být ve velkém množství podáván sušený hmyz, jelikož pak hrozí perforace, neboli ucpání střev. V tomto případě by jste to mohli poznat prohmatáním bříška, ale konečnou diagnózu stanoví pouze veterinář.
Pokud byste chtěla poradit blíže, obraťte se, prosím, na klubový email. Není problém se také domluvit na telefonické komunikaci.

Držím palce!

Vložil: Terka

Titulek: Re: Re: Ježek nejí, nepije, spi i v noci

Moc děkuji za odpověď. Ježurka začala jist, ale nechce granulky, tak vyjidala pouze sušené červy, a později snedla par živých. Jinak v noci spi stále. Muže to být tím, ze nemá dostatek tepla? Má větší ubikaci a vždy když spinka tak má studenější nozicky, ale bříško ne. Zateplovala jsem už všemožně. Děkuji mockrát

Datum: 04.02.2019

Vložil: Kateřina Mičkeová

Titulek: Re: Re: Re: Ježek nejí, nepije, spi i v noci

omlouvám se, ale všimla jsem si Vaší reakce až dnes. Tak to si myslím, že vše souvisí s nižší teplotou. Ono nedá se říci přesně jaká teplota je vhodná, u nás doma nejde teplota pod 25 stupňů a ani tak se tomu občas nevyhneme. Velcí chovatelé vytápějí i na 30 stupňů, aby s hibernací u ježků neměli problém.
Zkuste sehnat Ultratherm, jedná se o výhřevnou podložku, kterou je dobré umístit přímo pod domeček ježečka, pozor však na nastavení vhodné teploty. Dále by mohlo pomoci umístit ubikaci alespoň metr od země, dát ježečkovi dečky, pytlíčky a taková rychlá pomoc je i petlahev naplněná teplou vodou. Také jsou vhodné nahřívací pytlíky a dokonce existuje i speciální podložka SnuggleSafe, která je naprosto úžasná a dokáže vydávat teplo i 10 hodin.
Prosím, pokud byste měla další dotazy obraťte se na klubový nebo můj osobní email, ať Vám odpovím včas.

Datum: 10.01.2019

Vložil: Kristina

Titulek: Obézní Ježek

Dobrý den, prosím Vás, já mám samici ježečka, která má 24 cm a 450 g a spolužačka má samce, který je stejně velký a má 650 g. Chtěla jsem se zeptat, jestli není,,vetší'' proto, že je to samec, ale stejně si myslím, že je obézní. Jen netuším, jak bychom ho mohli zhubnout, protože si nemyslím, že jí nějak extra víc než normálně, jen se vůbec nehýbe.

Datum: 15.01.2019

Titulek: Re: Obézní Ježek

ono nelze úplně jednoznačně říci, zda je ježek obézní či nikoli.
Africký pygmy ježek má totiž tři linie:
Mini - do 300 g
Medium cca do 600 g
Jumbo - nad 600 g
Každý ježek je originál a váha, která je u jednoho optimem může znamenat pro druhého nadváhu. Takovým ukazatelem je, jestli se umí ježek schoulit do klubíčka. Dále má obézní ježek takové tukové vaky po stranách, kde mu končí bodliny, dále jsou docela časté u tukové váčky v očích.
U stravy je důležité, aby měl ježek nasazenou netučnou stravu, takže v žádném případě nedávat granule pro koťata, ale nahradit je sterilised nebo light variantou.Je také vhodné místo červů, kteří jsou opravdu hodně tuční dávat cvrčky či sarančata. Jinak je zcela normální, že jsou ježci aktivní a lenoši, jen se jejich povaze musí právě vhodně uzpůsobit strava.Co se pohlaví týče, váha není nijak vázána na to, zda se jedná o samce či samici.
Je také možné, že ježek pouze přibral na zimu, všichni ježci obecně na zimu přibírají intuitivně a na jaře přebytečné gramy shodí.

Ale bohužel bez toho, aniž bych ježka viděla a věděla více informací o stravě apod. Vám neřeknu, zda je obézní či ne.

Datum: 09.01.2019

Vložil: Dominika Truncová

Titulek: Může ježek chytit lidské nemoci.?

Dobrý den, prosím o radu.
Momentálně mám chřipku a musím se starat o ježka, tak se ptám jestli by to ode mě nemohl chytit. Nemá se o něj kdo jiný postarat. Děkuji za odpověď.