Tato poradna slouží pouze pro dotazy na fungování KCHJ.

Datum: 10.07.2019

Vložil: KCHJ - Kateřina Mičkeová

Titulek: Re: Pořád se bojí

Dobrý den,

novým majitelům většinou radím, aby první tři dny dali ježečkovi na aklimatizaci v novém domově a dali mu čas seznámit se s novým prostředím. Během této doby jej doporučuji brát opravdu minimálně. Poté až se v novém domově bude cítí bezpečně dát mu do ubikace tričko, aby si zvykl na pach. A poté začít socializovat.
Raději nechávám ježečkovi čas a prostor a až poté jej poradně seznamují s domácnosti a jeho novou rodinou. Veškeré seznamování nechávám na večer. Dobré je se i správně naučit na ježečka sahat - ježek potřebuje Váš dotyk cítit, jemné a opatrné hlazení ho spíš jen pobídne k naježení. Oblast hlavičky si nechte na později až bude ježek s Vámi lehce seznámený. Tady jsem si všimla, že mají radši když už je hladite od nosu nahoru než jenom na ofince. Ale to až později. Nejprve je nutné seznámit ježka s Vámi.
Ideálně to dělám hrou. Vezmu si ježka večer, sednu si s nim do nějakého ohraničeného prostoru bez úkrytu a nechám ho běhat. Ježek má tendenci běhat a zkoumat terén, v tomto případě budete nejzajímavější prvek Vy. Začne po Vás běhat a schovávat se u Vás. Vy mu můžete potom do cesty dávat ruce tak, aby po nich přeběhl. Zvykne si tak na ně. To samé pak dělám i třeba během čištění boxu - opět vezmu veškeré ukryty a jen dam jezkovi do ubikace ruce. Našeho ježka jsme takto naučili na ruce a pokaždé když jsme mu je do ubikace dala přiběhl a sedl mi na ně s nechal se vyndat z boxu bez naježení ven (to jinak také nadskakoval).
Dále jsem měla ještě jeden trik. Ježci u nás mají boudičky a pytlíčky. Je fajn když v tom ježek spí si ho v tom úkrytu přenést s dát si jej na břicho a přes materiál jej hladit. Budou lehce zmatení - budou se cítit jako doma, v bezpečí, ale zároveň ucítí Vaši vůni, budou vnímat teplo, které od Vás jde (to ježci milují) a pak i vnímat dotyky.
Nebojte se, určitě to zvládnete. Já sama kolikrát byla zklamaná, po quillingu se povaha ježečka ale většinou ustálí a někdy i výrazně změní. Takže ježek, který si na sebe nenechal před quillingem sáhnout dnes mi spí na břiše a nechá se drbat na bříšku.
Dejte tomu čas a buďte trpělivá :)

Hezký den
K.M.

Datum: 08.07.2019

Vložil: Nikola

Titulek: nepřijímá potravu

Dobrý den,
mám doma od vánoc ježečka, až do teď bylo vše v pořádku, jedl, v noci lítal po kleci, byl aktivní. Od pátku přestal žrát, v misce vždy ubylo jen pár granulek, má zrychlené dýchání, je apatický, stále naježený. Prosím o radu a pomoc, o co by se mohlo jednat? Mohlo by se jednat o hibernaci?
Děkuji moc!

Datum: 10.07.2019

Vložil: KCHJ - Kateřina Mičkeová

Titulek: Re: nepřijímá potravu

Dobrý den,

pokud jste tak neučinili je nutné vzít ježečka na veterinu. Hibernace mi v tomto počasí nepřijde pravděpodobná, samozřejmě záleží na vnitřní teplotě - ideál kolem 24 stupňů. Naopak pokud máte doma přes 30 stupňů mohl by být problém v přehřátí organismu. Upřímně ale si nemyslím, že by problém byl v tomto. Počasí je přeci jen teď příjemné a ježek by byl aptický, jakoby gumový (nám když ježci hibernují většinou se ani nenaježí), poznáme to většinou jednoduše nejedli, nepili a nevylučovali. Ihned po zahřátí ale jdou dohnat to co zameškali.
Nepřijímání potravy může mít různé příčiny - od střevních problému (ježek by měl tvrdé bříško, zároveň by nevylučoval) ale i srdeční problémy, problémy s plícemi atd.
Kdybyste potřebovala pomoc najít vhodného veterináře ozvěte se prosím na můj soukromý e-mail (katerina.mickeova@seznam.cz)

K.M.

Datum: 05.07.2019

Vložil: Marcela

Titulek: Ježek

Prosím o radu máme ježka bělobřichého a po celém čumáčku i okolo očí a oušek se mu udělali strupy které nemizí Ježek normálně jí a ani se více nedrbe

Datum: 07.07.2019

Vložil: KCHJ - Kateřina Mičkeová

Titulek: Re: Ježek

Dobrý den,

nepíšete, jak je ježek starý, což je celkem zásadní informace a také jak takové stroupky vypadají. Pokud je ježek malý a zrovna prochází quillingem tedy výměnou bodlin je strupovitost obvyklá. Jedná se o zanícení folikulů chloupků a může ježečka velmi potrápit. Většinou ale sama odezní, při velkém výsevu je vhodné zajít k veterináři.
Pokud je ježek starší muže se jednat o plíseň, vzhledem k tomu že se ježek nedrbe. V tomto případě si přečtěte, prosím, mou odpověď na předchozí dotaz. Nos i uši by v tomto případě vypadali jako pocukrované - takový výší nános. Kdyby se jednalo o opravdu krvavé strupy tak by to souviselo s úmornou svědivostí a následným škrabaním, ale uvádíte že se ježek nedrbe.

Datum: 07.07.2019

Vložil: Marcela

Titulek: Re: Re: Ježek

Děkuji za odpověď ježek je mladý mění se mu bodlinky strupy jsou světlé nevím jak bych je přesně popsala jako ztvrdlé šupiny teď je má i okolo očí které má kvůli tomu přivřené ale stále se chová stejně bez průjmu a i normálně papá

Datum: 10.07.2019

Vložil: KCHJ - Kateřina Mičkeová

Titulek: Re: Re: Re: Ježek

Opravdu by se mohlo jednat o strupovitost. Dále mě napadá ještě možnost vnějších parazitů, s tím že si ježeček nejvíce svědivá místa poškrábal a vytvořili se strupy. Každý ježek by měl být nejlépe před odchodem do nového domova ošetřen přípravkem Stronghold - právě proti vnějším a vnitřním parazitům, alespoň chovatelé v klubu takto postupují. Zabezpečí se tak to, že nový majitel bude jako první řešit proč se ježek škrábe, proč má suchou kůži apod. Stronghold se podává tzv. Spot on (kapka roztoku na kůži za krk). Seženete jej u každého veterináře cca kolem 300 korun, vyberte variantu pro koťata a poraďte se s veterinářem na dávkování. U mláděte bude dávka menší.

Hodně štěstí
K.M.

Datum: 04.07.2019

Vložil: Pavlína

Titulek: Padání bodlin

Máme samičku ježečka asi rok. Asi poslední 3 týdny ji začaly padat bodlinky. Někdy jsou to denně 2 bodlinky, někdy 5 bodlinek. Mám trošku obavy co by to mohlo být. Prohlížím ji, parazity jsem neobjevila a ani jednou jsem ji neviděla drbat se. Jen se mi zdá, že se z ní lehce sypou něco jako lupy. Potravu neodmítá, trus vypadá v pořádku. Co by mohlo být příčinou? Pouze včera měla jedno očičko zalepené a přivřené, vyčistila jsem borovou vodou a dnes se mi zdá, že očičko nehnisá, pouze vypadá ospale. Druhé oko je v pořádku. Děkuji velmi pěkně za odpověď.

Datum: 07.07.2019

Vložil: KCHJ - Kateřina Mičkeová

Titulek: Re: Padání bodlin

Dobrý den,

problémy co popisujeme budou souviset s plísňovým onemocněním. U ježků se jedná o poměrně častou záležitost. Plísně se běžné vyskytují kolem nás, ale jedinec s plně funkčním imunitním systémem se s nimi dokáže zcela bez problému vyrovnat. Problém nastává při oslabení organismu nebo stresu zvířete.
Nejčastěji léčíme plísně zdravotními koupelemi. Lze zvolit přípravek imaverol nebo malaseb šampon. Imaverol je vhodný především pro začáteční léčbu, jedná se o roztok olejoviteho charakteru, který se ředí s vodou. Poté se tímto roztokem potřou nejvíce postižená místa, nebo se použije rozprašovač těsně u kůže. Pozor, i Imaverolem ale opatrně. Nesmí se požívat déle jak 2 týdny - ukládá se v játrech a za žádných okolností nesmí zasáhnout oči, uši, nos a ústní dutinu.
Malaseb je šampon, který nanesete na ježka, napěníte, ideálně necháte 10 min působit a umyjete. Nebojte i v bodlinách jde šampon velmi pěkně napěnit. Malaseb nemá žádné vedlejší účinky jako Imaverol, ale jeho používání je dlouhodobé min 1x za 2 dny koupel po dobu minimálně 1 měsíce.
Celou léčbu je vhodné korigovat s veterinářem a docházet na kontroly.

S přáním krásného dne
Kateřina Mičkeová

Datum: 07.07.2019

Vložil: Pavlína

Titulek: Re: Re: Padání bodlin

Dobrý večer, byla jsem se radit i na veterině a koupila šampón Malaseb, jezečka vykoupala a zatím vypadla jedna bodlinka a lupy už se z něj nesypou vůbec. Koupel budu opakovat. Moc Vám děkuji za radu i za všechny odpovědi zde, které hodně pomáhají. Krásný večer a velké díky. P.

<< 21 | 22 | 23 | 24 | 25 >>

Přidat nový příspěvek