PODVODNÍCI S JEŽČATY

01.03.2015 12:35

Toto upozornění bych ráda věnovala hlavně zájemcům o ježky z řad "široké veřejnosti". Bohužel poslední dobou se zase objevují podvodníci, kteří inzerují ježky s PP, které by měl údajně vydávat Český svaz chovatelů nebo dokonce Krajská veterinární správa. Není tomu tak, KVS vůbec žádnou takovou agendu nevede, je to veterinární správa, ne registr zvířat a ČSCH nemá odbornost pro ježky zavedenou. Jediný, kdo je oprávněn průkaz původu pro ježky vydávat v ČR i na Slovensku je Klub chovatelů ježků.

Pokud máte zájem o zvíře z kvalitního chovu, jehož chovatel dodržuje etický kodex a chovatelský řád a ručí za svůj odchov, uvědomte si prosím, že člověk, který Vám lže již o tom, zda zvíře je či není "s papírama", bude Vám lhát i ve všem ostatním. Nedejte na řeči "moje zvířata jsou ze zahraničních chovů" nebo "zabývám se chovem již spoustu let". Mnohdy se za nimi skrývá sotva odrostlý puberťák, který prostě potřebuje peníze, co mu za ježka dáte a nějaká genetika je pro něj úplně neznámý pojem. Někdy tito vynalézavci dokážou být poměrně přesvědčiví, proto již po několikáté opakuji - chovatelé, kteří jsou sdružováni KCHJ (nikdo jiný na své odchovy PP nedostane) jsou uvedeni v seznamu chovných stád. Případně pokud se jedná o chovné stádo, které teprve vzniklo, je člen uveden jménem na seznamu členů. Oba seznamy najdete na www.klub-chovatelu-jezku.cz.