Datum: 09.06.2019

Titulek: Re: nemocný ježek

Dobrý den, paní Lucie,

je mi velmi líto Vaší ztráty, úplně rozumím jak Vám je a soucítím s Vámi. Tento případ není standardní, bohužel sama jsem se s něčím podobným nesetkala, ani kolegové, kteří jsem kontaktovala. Komunikuji ale o případu Kubíčka s klubovou veterinářkou, zítra už bych pro Vás měla mít bližší informace. Jestli chcete, klidně se mi můžete ozvat na osobní e-mail, aby jsme se mohli pobavit blíže (katerina.mickeova@seznam.cz).

Datum: 13.06.2019

Vložil: KCHJ- Kateřina Mičkeová

Titulek: Re: Re: nemocný ježek

Dobrý den, paní Lucie,

tak mám pro Vás informace ohledně problému Kubíčka od naši klubové veterinářky.
Ovšem, aby mohla Kubíčkův problém posoudit komplexně, potřebovala by více informací - přesný věk, jiné obtíže - průjem, nechutenství, drbání se, neurologické příznaky apod. Dále také informace o způsobu vyšetření - stafylokok se vyskytuje na kůži poměrně běžně, problém ale nastává při narušení imunity. Potvrdil by se cytologický nebo odesláním vzorku na kultivaci do laboratoře. A dále bližší informace o léčbě.

Dále by nám velmi pomohlo, kdybyste měla fotografii zmíněných teček, paní doktorka by mohla posoudit zda se jedna o zánět kůže nebo jiný problém.

Datum: 17.05.2019

Vložil: terwixonse

Titulek: Lahko pomagam pri razvoju foruma

I am from Slovenia. I can help with build this forum. Thanks for approved.

Jaz sem Slovenka. Lahko pomagam pri razvoju foruma.

Datum: 19.05.2019

Titulek: Re: Lahko pomagam pri razvoju foruma

Hello,

thank you for your offer, but this page is primaly intended for questions about Czech Club of APH breedes, not about problems of hedgies breeding.

Have a nice day!

Datum: 16.05.2019

Vložil: Anna

Titulek: výtok z penisu

cca před týdnem jsem si všimla, že náš ježek má na penisu přilepený kousek Asanu (podestýlky). Ten jsem mu odstranila, ale po té byl cítit slabý zápach. Dnes jsem ježkovi koukala na bříško a má na penisu něco jako maz (hodně hustý hlen). Máme ihned navštívit veterináře nebo je i nějaká domácí pomoc? Případně prosím o radu z čeho to může být.
Předem moc děkuji Anna B.

Datum: 19.05.2019

Titulek: Re: výtok z penisu

pokud penis není oteklý a zarudlý není důvod k obavám. Hlen, který popisujete na bříšku, by se mohl objevit i třeba na tulipytlíku, není nic jiného než sperma. Ježčí samci se totiž dovedou uspokojovat sami a náruživější samci tak činí poměrně často :)) Není to vůbec nic co by Vás mělo znepokojovat :)

Krásný den přeji :))

Datum: 12.05.2019

Vložil: Kamila

Titulek: zápach z ježka

Datum: 13.05.2019

Titulek: Re: zápach z ježka

doporučila bych Vám zvolení jiného typu podestýlky. Podložky osobně používám pouze v případě, kdy je ježek po operačním zákroku a měním je každý den. Podložky jsou dobré v tom, že takto udrží ježka alespoň v čistém prostředí, ale mají značně omezenou savost. Také pod ně dávám něco měkkého, aby se Ježkovi netvořili proleženiny.
Pokud Vám z nějakého důvodu nevyhovují hoblin doporučovala bych Asan, nádherně saje a pohlcuje pachy - opravdu velmi skvěle neutralizuje během chvíle jakýkoliv zápach. Dále ještě podestylku Kaytee clean & cozy. Opět s ní mám velmi dobré zkušenosti. Doporučuji ale bílou variantu, barevná údajně pouští barvu a nature varianta mi nepřijde tak příjemná na dotek. Další možností je používat záchod s kočkolitem - ježečci se na něj naučí a vykonávají potřebu na jednom místě. Nejlepší zkušenost mám se značkou Biocat’s.

Datum: 09.05.2019

Vložil: Filip Černý

Titulek: Nazelenalé bodlinky

Máme s přítelkyní ježečka a včera jsme si všimli že na některých místech má jakoby do zelena zbarvené bodlinky, jsme nováčci v chovu, na internetu se nemůžeme dohledat co by to mohlo být. Taky si přítelkyně myslí že ježeček má trošku 'popraskaná' ouška.
Každopádně ježek normálně jí, pije a chová se běžně jak by každý ochočený ježek měl.
Budu rád za jakoukoliv radu a pomoc.
Hezký den,
Filip Černý.

Datum: 11.05.2019

Titulek: Re: Nazelenalé bodlinky

s největší pravděpodobností se jedná o plísňové onemocnění. Bodlinky jsou doslova zplesnivělé, dále se toto onemocnění projevuje právě popraskanou, suchou kůží, jakoby poprášeným čumáčkem, jde to pěkně vidět na tmavších maskách. Nemějte ale obavy, jedná se o záležitost sice nepříjemnou, ale ježečka nijak v jeho životě neomezuje, ale měla by se řešit každopádně návštěvou u veterináře.
Veterinář v tomto případě zřejmě provede seškrab z kůže - aby stanovit typ plísně, nejčastěji se u ježků jedná o plísně trichophytové skupiny. Tyto plísně jsou známé svým vysokým zoonotickým potenciálem, tzn. že často dochází k jejich přenosu na člověka a zpětně na zvíře. Je tak tedy potřeba tento problém řešit komplexně, bohužel plísně přežívají i v oblečení apod.
Plísně se nejčastěji léčí koupelemi - jedná se o dlouhodobou léčbu. Nejčastěji se podávají dva přípravky - Imaverol a Malaseb. Imaverol je olejovitý roztok, který se naředí s vodou a ježečkovi se s ním umývají nejvíce zasažené části. Je ale opravdu nutné se vyhnout očím a tlamičce - osobně jsem tento roztok nanášela hygienickými pomůckami na čištění uší. S Imaverolem ale pozor, jedná se o chemickou látku, která se usazuje v játrech, nedoporučuje se její používání déle než 2 týdny. Malaseb je šampon, který se nanese do bodlin a zpění se jako klasický šampón. Možná to zní zvláštně, ale nemějte obavy, jde to. Šampon se nechá působit ideálně 10 minut a poté se oplachuje. Malaseb ale nijak organismu ježka nevadí.
Plísňové onemocnění se léčí dlouhodobě, z vlastních zkušeností bych řekla, že minimálně měsíc ano. Koupele je potřeba opakovat jednou za dva dny minimálně po dobu právě jednoho měsíce.
Pokud byste měli nějaké další dotazy, obraťte se, prosím, na můj soukromý email, abych Vaši odpověď náhodou nepřehlédla.

Držím palce!

Bc. Kateřina Mičkeová