Datum: 04.04.2020

Vložil: KCHJ-Veronika Chytrá

Titulek: Re: Pití

Dobrý den, záleží na tom, čím ježečka krmíte, to neuvádíte. Pokud převažuje v potravě "mokrá složka", což budou třeba červíci, potom nebude potřebovat tolik tekutin. Záleží také na tom, jaké je roční období, v létě přijde k misce s vodou častěji. Dále si musíte uvědomit, že jde o malé zvíře, celou misku nevypije. Dle věku je to ještě větší miminko, s tím souvisí i druhý dotaz. Rozhodně jezečkovi vadit nebudete, miminka kakají, tohle dělají všichni ježečci. Většina ježků to postupně přestane dělat, když je chováte, někteří ježci to ale nepochopí nikdy. Jinak z té druhé otázky soudím, že mu trávicí soustava funguje dobře a neznepokojovala bych se tím. S pozdravem MDDR. Veronika Chytrá, revizní komise

Datum: 15.03.2020

Vložil: ..

Titulek: Hnis u oka?

Dobrý den dneska jsem koupala ježky (ano může se to ale ne na uši ani čumák ) a všimla jsem si něco u oka... U holky něco jako hnis akorát u ježků nevíte něco? Předem díky za odpověď

Datum: 10.02.2020

Vložil: Artuš

Titulek: Seznamování

Dobrý den,před dvěma dny jsme si přivezli miminko ježka bělobřichého.první den v pohodě,nechal se chovat,procestoval byt.ted na me funí a jeżí se.jak mám postupovat aby si na mě zvykl a nechal se vyndat z boxu? Jinak chodí si na granulky a cely den spí v domečku.

Datum: 09.04.2020

Vložil: Verca

Titulek: Re: Seznamování

Ahoj, musíš vždy počkat, až se ježeček sám probudí a začne být takový čilý. :) my to máme třeba 2x denně, vždy odpoledne a pak večer před krmením. Pak se také může stát, že má prostě špatnou náladu, takže ho nechat "vyvztekat" jako miminko a počkat radši do druhého dne

Datum: 25.01.2020

Vložil: Majkl

Titulek: Ježek a rajče

Dobrý den chci se jen zeptat stane se něco když můj ježek snědl kousek Rajcete, předem díky za odpověď .

Datum: 05.01.2020

Vložil: David Heřmánek

Titulek: Výtok s očí

Dobrý den. Můj ježeček starý asi 6 měsíců a všiml jsem si u něho, že na jednom oku má trochu napuchlé víčko a jednou za čas mu z něho vyteče asi hnis.Když jsem se oka trochu dotkl, nepřišlo mi, že ho to bolí. Chová se úplně normálně. Jí, pije, běhá jak má, spí jak má, budí se jak má. Prostě všechno je v pořádku až na to jedno očičko. Existuje nějaká léčba pomocí mastičky nebo nějakých kapek ?

Datum: 19.12.2019

Vložil: Monika

Titulek: při chůzi se vyvrací na bok

máme ježečka asi rok. Vše bylo celou dobu v naprostém pořádku. Byl čiperný a papal. V posledním týdnu nechce moc chodit a když jde k misce na jídlo tak jakoby kulhal nebo se popřípadně vyvraci na bok. Poté se zvedne a v chůzi pokračuje, ale nevím, zda není nějak nemocný?

Datum: 31.12.2019

Vložil: Šárka

Titulek: Re: při chůzi se vyvrací na bok

Dobry den, mame stejny problem... jezek mene ji a polehava...ulevuje si na zadnich nozkach a pri chuzi se vyvraci na bok.
Dekuji

Datum: 05.01.2020

Vložil: Monika

Titulek: Re: Re: při chůzi se vyvrací na bok

Dobrý de,
máte již prosím nějaké informace co může způsobovat tyto stavy ježečka? Nám nikdo ještě neodepsal a nevíme nic nového od nikoho. Připadá mi, ale že se jeho stav zhoršuje.
Pokud můžete poradit odepište prosím.
Děkuji. Monika

Datum: 10.01.2020

Titulek: Re: Re: Re: při chůzi se vyvrací na bok

Dobrý den, paní Moniko,

prosím pro příště pište na emailovou adresu klubu chovatelů ježků, tato sekce slouží primárně pro dotazy ohledně fungování klubu jak je specifikováno výše, přes náš email bychom Vám odpověděli obratem.

U ježků existuje jedna specifická nemoc - jmenuje se WHS, jedná se o akronym Wobbly Hedgehog syndrome, do překladu by se tato nemoc dala nazvat jako rozviklaný ježčí syndrom a u ježka se rozvíjí postupně. Nejprve se ježek chvěje, v pozdější fázi špatně zvládá jakoukoli koordinaci pohybu, udržet rovnováhu a v pozdní fázi má ježek problém s koordinací celého těla. Bohužel co tuto nemoc způsobuje je neznáme, uvádí se, že je do jisté míry dědičná, nicméně už jsem také slyšela názory, že tak tomu být nemusí.Do jisté míry se ale jedná o souhrn faktorů, které se v registrovaných stádech sledují a tudíž se tato nemoc objevuje z velké míry u ježků z množíren. Bohužel žádný lék, který by tuto nemoc dokázal vyléčit neexistuje, pouze se zmírňují příznaky a pomáhá se ježečkovi usnadnit pohyb a každodenní běžné úkony.

Samozřejmě se nemusí nutně jednat o WHS, ale i další nemoci spojené především s centrální nervovou soustavou, nejsou ojedinělé ani mozkové příhody, cukrovky, nebo se také může jednat o nedostatek vápníku a vitamínů apod.

V každém případě, případy WHS u nás moc popsány nejsou, veterináři si s takovým ježečkem popravdě neví úplně rady. V každém případě bych Vám doporučila kontaktovat veterináře, který má potřebné znalosti a vybavení ke kompletnímu vyšetření ježečka. V případě dotazu na vhodnou veterinární ordinaci mě kontaktuje na osobním nebo klubovém emailu, podle Vašich možností se Vám pokusím adekvátně poradit, případně se můžeme spojit telefonicky.